3 v 1 ANEB Na co myslet, když jedná společnost se svým jednatelem, který je zároveň jejím jediným společníkem


Pokud hodláte podepisovat smlouvy nebo například provádět zápočty mezi Vámi a Vaší společností, ve které figurujete jako (jediný) jednatel a společník, pamatujte na požadavek ověřeného podpisu  (§ 13 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech).

Pro platnost smlouvy mezi společností a jejím jediným společníkem a statutárním zástupcem (typicky jednatelem a jediným společníkem v případě s.r.o.) v jedné osobě, případně jednostranného právního jednání takové společnosti v obdobných případech (např. uznání dluhu) je nezbytné úřední ověření podpisu osoby jednající za společnost.

Uvedené pravidlo dopadá i na případy, kdy je jediný společník na jakékoliv ze stran právního jednání zastoupen na základě plné moci. Naopak v situaci, kdy za společnost nejedná samostatně její jediný společník (jedná jiný jednatel, prokurista, nebo jedná více jednatelů společně) úřední ověření podpisu nutné není (není-li zákonem vyžadováno pro danou věc). Obecnou výjimkou z pravidla je smlouva uzavřená v rámci běžného obchodního styku a za podmínek v něm obvyklých. Avšak to musí být jediný společník schopen prokázat. Následkem nedodržení popisovaného pravidla může být podle Nejvyššího soudu až absolutní neplatnost dotyčného jednání

Podle Nejvyššího soudu může být alternativou elektronická forma s kvalifikovaným elektronickým podpisem, neboť elektronický podpis dokument „zakonzervuje“ a opatří časovým razítkem. 

Mgr. Adam Kejla