Dne 1. 7. 2023 nabyde účinnosti novela zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“), který přinese úplnou novinku – evidenci vyloučených osob.
O co se jedná?
Jde o další (neveřejný) informační systém veřejné správy vedený Ministerstvem spravedlnosti. Do této evidence se budou zapisovat osoby, u kterých existuje překážka výkonu funkce člena voleného orgánu obchodní korporace, typicky třeba jednatele ve společnosti s ručením omezeným nebo člena představenstva (správní rady) akciové společnosti, a to z důvodu, že:
a) byly rozhodnutím soudu vyloučeny z výkonu funkce člena statutárního orgánu podle § 63 až 65 ZOK,
b) jim byl uložen zákaz činnosti zakládající překážku výkonu funkce,
c) byly odsouzeny pro trestný čin zakládající překážku výkonu funkce, nebo
d) byl na jejich majetek prohlášen konkurs.
K této překážce se pak zapíší také další údaje, zejména datum a důvod vzniku, očekávaný den zániku, je-li znám, nebo rozsah překážky.
Co překážky vzniklé před novelou?
Údaje o překážkách podle písm. a) se budou do evidence zapisovat postupně, jak budou vznikat, tzn. překážky vzniklé před 1. 7. 2023 se v evidenci neobjeví. Údaje o překážkách podle písm. b) až d), které ke dni 1. 7. 2023 stále trvají, se do evidence propíší ve lhůtě 1 měsíce.
Proč má vzniknout?
Důvodem vzniku je (vedle zapracování evropské směrnice o digitalizaci) zejména ochrana veřejného pořádku zavedením mechanismu umožňujícího efektivní a jednoduché provádění pravidel pro výkon funkce člena voleného orgánu a jejich kontrolu. V současnosti totiž osoba, která se má stát členem voleného orgánu, prokazuje rejstříkovému soudu, že splňuje podmínky pro výkon této funkce, jen výpisem z rejstříku trestů a čestným prohlášením.
Jak to bude fungovat?
Evidence bude propojena s jinými informačními systémy veřejné správy tak, aby nebylo nutné stejné informace zadávat do více systémů. V tuto chvíli těmito systémy jsou rejstřík trestů, evidence přestupků a insolvenční rejstřík. Jediné zvlášť zapisované údaje by tak měly být překážky dle písm. a) výše. Rejstříkový soud (případně notář) pak předtím, než osobu jako člena voleného orgánu zapíše do obchodního rejstříku, zkontroluje v evidenci vyloučených osob, zda u ní neexistuje překážka pro výkon této funkce. Pokud překážka existuje, zápis proveden nebude.
Zatím však není zcela jasné, jakým způsobem budou řešeny situace, kdy překážka vznikne v době výkonu funkce, resp. zda bude docházet k automatickému výmazu těchto osob z obchodního rejstříku. Vznikne-li totiž u osoby překážka výkonu funkce, funkce ze zákona zaniká. Domníváme se však, že k automatickému výmazu docházet nebude (alespoň ne všech), a to z důvodu, že rozsah překážky může být stanoven jen na určitou oblast podnikání či obor činnosti, což spíše nebude dost dobře možné v automatizovaném procesu výmazu zohlednit. Je možné, byť to nepovažujeme za příliš pravděpodobné, že průběžnou kontrolu budou provádět rejstříkové soudy manuálně, jakmile bude do evidence zapsán nový údaj.
V každém případě je sám člen voleného orgánu povinen, kdykoli za doby trvání funkce, informovat obchodní korporaci o překážce výkonu jeho funkce, která sama zjedná nápravu, a to včetně zápisu v obchodním rejstříku.