Ochrana oprávněných zájmů - záminka pro sledování zaměstnanců


Neustálým zdokonalováním moderních technologií dochází v praxi k omezování práva na soukromí zaměstnanců, a to ve prospěch tzv. oprávněných zájmů zaměstnavatelů. Právě oprávněným zájmem, jako je například ochrana majetku, odůvodňují zaměstnavatelé stále intenzivnější sledování zaměstnanců. Tato tendence souvisí s posouváním hranic současného chápání pracoviště a domova (homeoffice nebo využívání pracovního auta k soukromým účelům). Proto pracovní skupina EU vydala stanovisko, ve kterém upozorňuje na problémy spojené se zásahy do soukromí zaměstnanců a navrhuje vhodná doporučení a zásady. Ve svém stanovisku například doporučuje zcela upustit od používání technologií sledujících výraz obličeje pracovníka (až na vzácné výjimky).

Pracovní skupina EU upozorňuje na povahu zaměstnaneckého či obdobného poměru, ze které vyplývá, že souhlas se zpracováním osobních údajů zaměstnanců pravděpodobně nikdy nebude zcela svobodný. Ke zpracování tak zaměstnanec potřebuje jiný zákonný důvod jako je oprávněný zájem. Co ještě lze považovat za oprávněný zájem a jaké zpracování již překračuje hranici práva zaměstnance na soukromí, si pojďme nastínit na následujících příkladech.

Zaměstnavatel za účelem ochrany majetku používá u vchodu do kanceláří systém kontroly, který zaznamenává čas příchodu a odchodu jednotlivých zaměstnanců.

  • Oprávněný zájem, na jehož základě zaměstnavatel zpracovává tyto údaje zaměstnanců, spočívá v ochraně jeho majetku. Použití těchto údajů pro hodnocení pracovní morálky tedy není odůvodnitelné. Dokud nedojde například ke krádeži majetku v kanceláři, neměl by zaměstnavatel údaje ze systému vůbec zjišťovat. O používání systému musí být zaměstnanci samozřejmě předem a náležitě informováni.

Zaměstnavatel za účelem odhalování zneužívání internetu monitoruje obsahy webových stránek, které na jednotlivých pracovních zařízeních navštěvují jeho zaměstnanci.

  • Takovýto postup nepřiměřeně zasahuje do soukromí zaměstnanců. Dnešní technologie umožňují například používání webových filtrů, kdy je zaměstnancům přístup na vybrané webové stránky předem odepřen. Zaměstnavatel tak následně nemusí monitorovat veškerou aktivitu svého zaměstnance na internetu. Kromě filtrů mají zaměstnavatelé také možnost sledovat ne samotný obsah webových stránek, ale pouze čas strávený na internetových stránkách nesouvisejících s výkonem práce, což k naplnění oprávněných zájmů zaměstnavatele zajisté postačí.

Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci sledovací fitness zařízení jako zaměstnanecký bonus.

  • Data, která zařízení generuje (např. kroky, tep, polohu, váhu, denní režim) mohou sloužit a být dostupná výlučně zaměstnanci. Zaměstnavatel nemá důvod je jakkoli zpracovávat.

Zaměstnanec vykonává práci kurýra a pro plnění pracovních povinností používá pracovní auto, ve kterém je instalováno GPS zařízení.

  • Funkcí GPS je sledování vozidel, nikoliv zaměstnanců. Ochrana vozidla a bezpečnost kurýra je oprávněným zájmem zaměstnavatele, je ale nepřiměřené monitorovat polohu zaměstnance nepřetržitě. Nahlédnout do systému a zjistit polohu auta je možné v případě, kdy se například kurýr dlouho neozývá nebo existuje podezření narušení bezpečnosti. GPS může sloužit k zefektivnění služeb časovým plánováním, avšak v případě, kdy si kurýr své cesty organizuje volně podle svého uvážení, je neustálý monitoring opět nadbytečný. V případě, že zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele používá auto i k soukromým účelům, musí mít také možnost GPS úplně vypnout, například při cestě na soukromou lékařskou prohlídku.

JUDr. Tomáš Havelka, LL.M.